Przyjmuje

1. Praktyka lekarska
Os.Oświecenia 44

Rejestracja: tel. 12 648 72 22
oraz tel. kom. 660 001 817 Rejestracja w poniedziałek i czwartek od godz. 14.00
Przyjęcia: poniedziałek i czwartek w godz. 15.00 - 20.00

2. Praktyka lekarska
ul.Kobierzyńska 98

Rejestracja: tel. 666 215 138
Przyjęcia: wtorek 16.00 - 20.00

Zobacz jak dojechać

Badania USG

usg
 
img_4.jpg

Aktualności z UJASTKA

www.ujastek.pl-galeria_111.jpg
Click on the slide!

Ginekologia Estetyczna

Kontakt: tel. 531 404 408 lub 602 33 52 30

Koordynator medyczny Ginekologii Estetycznej w Ośrodku Estetyka i Chirurgia Jednego Dnia przy ul. Ujastek 3

więcej...
Click on the slide!

Praktyka prywatna

Leszek Juszczyk: Dr n. med. z zakresu ginekologii i położnictwa

Wieloletnie doświadczenie i bogata, ciągle pogłębiana wiedza. To są atuty, że to najlepsze ręce w jakie może oddać sie kobieta.

więcej...
Click on the slide!

Świadczone usługi

antykoncepcja, ginekologia, położnictwo, prowadzenie ciąży

Antykoncepcja. Profilaktyka. Leczenie. Ginekologia. Kompleksowa opieka nad kobietą na każdym etapie jej ciąży.

więcej...
Click on the slide!

Laboratorium medyczne

Szeroki zakres przeprowadzanych specjalistycznych analiz

Analityka ogólna. Serologia. Immunodiadnostyka. Markery nowotworowe. Diagnostyka infekcji. Diagnostyka cytologiczna. Badania biologiczne wymazu z pochwy z antybiogramem. Diagnostyka chorób nowotworowych:…

więcej...
Click on the slide!

Ujastek rekomenduje

Lekarz polecany przez Szpital UJASTEK w Krakowie

Dr n. med. Leszek Juszczyk jest rekomendowanym przez Szpital Położniczo-Ginekologiczny UJASTEK w Krakowie lekarzem ginekologiem-położnikiem

więcej...
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
FAS (Fenal Alcohol Syndrome) PDF Drukuj Email
Środa, 17 Wrzesień 2008 17:58

FAS (Fenal Alcohol Syndrome) jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą wyrażać się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalia rozwojowa, zaburzenia koncentracji i uczenia się oraz zaburzenia psychologiczne.

FAS jest skutkiem jest skrótem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Już kieliszek niskoprocentowego alkoholu powoduje w organizmie płodu więcej szkód, niż inne substancje łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą. Efekty spożywania alkoholu w ciąży są niezmiernie groźne, od obniżonego IQ, poprzez zaburzenia koncentracji, wad serca i mózgu aż do śmierci włącznie. od Alkoholowy Zespół Płodowy. Wiele dzieci doświadcza poważnych zaburzeń zachowania i funkcjonowania społecznego, które trwają całe życie.

Statystyki są przerażające: na świat przychodzi więcej dzieci z FAS niż z Zespołem Downa (1991, Journal of American Medical Association). W USA co roku rodzi się ponad 5 000 dzieci z FAS. Około 35 000 do 50 000 ma inne zaburzenia alkoholowe. Większość przypadków pozostaje nie zdiagnozowana lub zdiagnozowana niewłaściwie.

FAS nie jest wynikiem uzależnienia płodu od alkoholu, nie pojawia się w trakcie porodu, ani też wkrótce po nim. Jest skutkiem przyjmowania alkoholu przez kobietę będącą w ciąży. Jest efektem działania alkoholu na płód. W trakcie całej ciąży może dojść do różnorodnych uszkodzeń, jednak najbardziej narażony jest układ nerwowy, który powstaje na samym początku i rozwija się przez całą ciążę. Aby zrozumieć, do jakich uszkodzeń może dojść w trakcie ciąży, należy uświadomić sobie trzy ważne procesy zachowawcze w rozwijającym się płodzie.

Po pierwsze komórki namnażają się i różnicują się, co daje początek formowaniu się różnych rejonów mózgu. Po urodzeniu nie tworzą się już w ludzkim mózgu żadne nowe komórki nerwowe. Alkohol zaburza ten proces powodując obumieranie komórek nerwowych i doprowadzając do niewłaściwego różnicowania neuronów. W efekcie tego dziecko przychodzi na świat z mniejszą ilością neuronów i jego mózg jest mniejszy i zdeformowany. Po drugie komórki nerwowe migrują do przeznaczonych im miejsc, dostrajając się do otaczających ich komórek i tworząc określoną strukturę. Mniej więcej w połowie ciąży większość neuronów znajduje się na swoich docelowych miejscach, a wszystkie główne struktury mózgu są już wykształcone. Ekspozycja na alkohol sprawia, że cześć z komórek nerwowych przemieszcza się w niewłaściwe rejony, nie mogąc tym samych utworzyć odpowiednich struktur mózgowych. W efekcie dziecko ma „neurologiczny bałagan”. I wreszcie tworzą odpowiednie związki funkcjonalne z innymi komórkami sprawiając, że mózg się rozwija. Tę właściwość, ogromną plastyczność mózgu posiadamy przez całe swoje życie. Alkohol działa teratogennie powodując tworzenie się niewłaściwych połączeń, w konsekwencji osoba z FAS/E odbiera „niewłaściwie” świat.

Objawy te mogą wystąpić jako zespół FAS lub FAE:

  • deficyt uwagi;
  • deficyt pamięci;
  • nadaktywność;
  • trudności z rozumieniem pojęć abstrakcyjnych (matematyka, czas, pieniądze);
  • nieumiejętność rozwiązywania problemów;
  • trudność w uczeniu się na błędach;
  • słaba ocena sytuacji;
  • niedojrzałe zachowanie;
  • słaba kontrola impulsów.

Zespołowi FAS można zapobiec w 100% - jesteś w ciąży – nie pij alkoholu!

Źródło: www.ujastek.pl

Zmieniony ( Poniedziałek, 29 Wrzesień 2008 17:57 )